0
Your basket is empty.
Subtotal 0,00
Go to the basket Keep shopping

SADECE BİR DÜNYA VAR

SADECE BİR DÜNYA VAR…

KidZania İstanbul, “Daha Sürdürülebilir Bir Dünya İçin” Harekete Geçiyor!

Birleşmiş Milletler Çevre Programı (UNEP) tarafından yönetilen ve 1973'ten beri her yıl 5 Haziran’da dünya çapında milyonlarca insan tarafından kutlanan Dünya Çevre Günü; çevresel sorunlar hakkında farkındalığı artırmayı ve doğayı korumaya yönelik eylemleri teşvik etmeyi hedefler. UNEP; bu yılki Dünya Çevre Günü etkinliklerini “Sadece Bir Dünya Var” sloganı çerçevesinde yürütüyor ve gezegenimizin ne denli özel olduğunu şu sözlerle vurguluyor: “Evrende milyarlarca galaksi var. Galaksimizde milyarlarca gezegen var, ama sadece bir Dünya var. Onunla ilgilenelim.”

Evet, başka bir Dünya yok… Uçsuz bucaksız bir evrenin içindeyiz ve henüz bildiğimiz tek yaşam alanı burası. Milyonlarca canlı türünün evi olan gezegenimiz, bugün çevresel bir krizin eşiğinde. İklim değişikliği, küresel ısınma, habitat kaybı ve diğer baskılar, tahminen 1 milyon türün yok olma tehdidi ile karşılaşmasına sebep oluyor. Kirlilik; havamızı, toprağımızı ve suyumuzu zehirlemeye devam ediyor. Dünyayı kaosa sürükleme potansiyeli olan bu krizlerden kurtulmanın yolu; ekonomilerimizi ve toplumlarımızı “daha kapsayıcı, daha adil ve doğayla daha bağlantılı” hale getirmek için dönüştürmektir. Hayatın her alanında, farklı kimliklerle -öğrenci, çalışan, yönetici, vatandaş veya ebeveyn olarak- var olduğumuz her ortamda; gezegenimize, yani evimize zarar vermekten vazgeçip onu iyileştirmeye yönelik cesur adımları atmalıyız.

Sürdürülebilir tüketimi ve üretimi, kaynakların akıllıca ve kimseyi geride bırakmadan adil paylaşımını tercih ederek ekonomik kalkınmayı hızlandırabiliriz, iklim değişikliğini hafifletebiliriz, kirliliği azaltabiliriz, sağlığı olumlu yönde etkileyebiliriz ve yoksulluğun azalmasına yardımcı olabiliriz -2060 yılına kadar düşük ve orta gelirli ülkelerde ortalama %11 ve yüksek gelirli ülkelerde %4 oranında gelir artışı sağlayabiliriz.- Ancak unutmayalım ki nasıl yapılacağını bilmeden toplumlarımızı ve ekonomilerimizi dönüştüremeyiz. Gerekli önlemleri almamamız halinde çevresel bozulmadan en çok zarar görecek olan yeni nesil, olumlu değişimin bir parçası ve hatta yaratıcı önerilerle dönüşümün öncüsü olmak için acilen daha kapsayıcı bilgiye ve çeşitli eğitim araçlarına ihtiyaç duyuyor. Çocuklar ve gençler; doğayı korumak ve Dünya’ya zarar veren çevresel etkenleri yok etmek için her geçen gün daha fazla seslerini yükselterek taleplerini ortaya koysalar da bu yeterli değil. Kimseyi, hiçbir çocuğu geride bırakmadan doğayla ilişkimizi yeniden düzenleyecek adımları atabilirsek gerçek bir dönüşümden bahsedebiliriz.

Zaman azalıyor…

Küresel ısınmayı 21. yüzyılda 1,5°C’nin altında tutmak için, 2030 yılına kadar yıllık sera gazı emisyonlarını yarıya indirmeliyiz. Önlem almazsak hava kirliliğine maruz kalma on yıl içinde %50 artacak ve 2040 yılına kadar su ekosistemlerine akan plastik atıklar neredeyse üç katına çıkacak. İnsan kaynaklı doğa tahribatını durdurmaya yönelik eylemleri acilen başlatmamız gerekiyor. UNEP, herkesi -bireyleri, devletleri, iş yerlerini, okulları, tüm kurumları- çözümlerin bir parçası olmaya, bu bulunmaz gezegeni -uçsuz bucaksız bir evrende bildiğimiz tek yaşam alanı olan Dünya’yı- korumaya yönelik dönüştürücü eylemleri başlatmaya davet ediyor. KidZania İstanbul olarak her zaman olduğu gibi bu daveti kabul ediyoruz ve “daha sürdürülebilir bir dünya için” harekete geçiyoruz.

KidZania İstanbul,
“Daha Sürdürülebilir Bir Dünya İçin” Harekete Geçiyor!

KidZania İstanbul, Dünya Çevre Günü vesilesiyle 28 Mayıs-12 Haziran tarihleri arasında tüm çocukları “Daha Sürdürülebilir Bir Dünya” için düzenlenecek birbirinden eğitici etkinliklere davet ediyor.
KidZania İstanbul CEO’su Ebru Timur, Çevre Günü etkinlikleri ile neyi amaçladıklarını şu sözlerle ifade ediyor: “Geri dönüştürülen 1 ton kâğıt/ karton ile 17 ağacı ve 30 ton suyu, her bir ton cam ile yaklaşık 100 litre petrolü kurtarmak mümkün. Metal ve plastik geri kazanımı ile yüzde 95 enerji tasarrufu sağlamak da mümkün. Doğayı korumak, dengeli bir yaşam kurmak için atabileceğimiz pek çok adım var. KidZania İstanbul’da, tüm bu tür gerçekleri göz önünde bulundurarak “Daha Sürdürülebilir Bir Dünya” hedefine nasıl katkı sağlayacağımıza odaklanıyoruz. Çocuklara; yeşili sevgi ile koruyarak, tüm canlıların yaşam alanlarına saygı duyarak ve sürdürülebilir enerji kaynaklarını tercih ederek doğaya hak ettiği değeri vermeyi yaratıcı, eğlenceli ve eğitici oyunlar yoluyla öğretmeyi amaçlıyoruz.”

KidZania İstanbul’da Çevre Günü’ne Özel Etkinlikler…

Geleceğin gerçek sahibi olan çocuklar, KidZania İstanbul’da çevreyle ilgili bireysel ve toplumsal sorumluluklarını eğlenceli yollarla öğrenme fırsatı buluyor.
28 Mayıs-12 Haziran tarihleri arasında KidZania’ya gelen tüm çocukları özel bir program bekliyor: Çocuklar, kuyumcu etkinliğinde atık kağıtlardan boncuk üreterek kendi bilekliklerini tasarlayacaklar. Adel Sanat Atölyesi’nde nesli tükenmekte olan hayvanların ve bitkilerin çizim taslaklarını boyayıp ileri dönüşüm malzemelerinden ritim enstrümanları üretecekler. SEPAŞ Enerji sponsorluğunda gerçekleşecek Rüzgâr Gülü Atölyesi’nde yenilenebilir enerji türleri hakkındaki interaktif bir sohbete katılarak rüzgâr türbinleri ve rüzgârdan enerji üretimi hakkında bilgi edinecekler, ardından bir rüzgâr gülü yapacaklar. Osmanlı Bahçe sponsorluğundaki Çiçek Ekim ve Bakım Atölyesi’ne katılarak çiçekler, tohum, toprak gibi konularda bilgi edinecek, kendi saksılarına çiçek ekerek can suyu verecekler. Dileyen çocuklar, saksılarını istedikleri renge boyayabilecek ve mesaj paylaşabilecek. Akademi Çevre sponsorluğundaki Geri Dönüşüm Atölyesi’nde ise elektronik atıkları kullanarak eğlenceli tasarımlar oluşturacaklar.

“Daha Sürdürülebilir Bir Dünya” temasının odağa alınacağı dönem boyunca, KidZania Radyosu’nda “Sürdürülebilir bir yaşam için neler yapılabilir ve iyi bir gelecek için doğamıza nasıl bakmalıyız?” sorularına yanıt arayan sohbetler gerçekleşecek, konu özelinde bir gazete çıkarılacak ve sokak röportajları yapılacak. Çocuklar, aynı zamanda meydanda su altı yaşam temalı projeksiyon uygulamasını da görme fırsatı yakalayacaklar.
5 Haziran Dünya Çevre Günü ve Vita’nın doğum günü KidZania’da kutlanacak!

KidZania İstanbul, Dünya Çevre Günü’nü ve KidZania’nın “özen göstermek” konusundaki en tutkulu savunucusu olan Vita’nın doğum gününü özel etkinliklerle kutlamaya hazırlanıyor. 5 Haziran Pazar günü, saat 13.00’te KidZania Saat Kulesi’nden “Çevre Bildirgesi” okunacak. Hemen ardından KidZania Meydanı’nda, birbirinden eğlenceli sürpriz gösteriler ve oyunlar eşliğinde Vita’nın doğum günü kutlanacak.

Gezegenimizi Kurtaracak Dönüşümü Başlatmak İçin…

Dünya kaynakları hızla tükeniyor ama inanıyoruz ki bu acı gerçeği değiştirebiliriz. İnsanlık olarak doğaya ilişkin anlayışımız ve teknolojik yeteneklerimiz hızla gelişiyor, giderek daha fazla olasılığın kilidini açıyoruz. Eğitim ve bilim ekseninde oluşturacağımız bir dönüşüm planı ile daha çevre dostu bir yaşama adım atabiliriz.

Bilimsel verileri takip ederek çevresel sorunlar ve çevre dostu yaşam önerileri hakkında bilinçlenebiliriz. Bilinçlendikçe ailemizi ve yakın çevremizi de eğitebiliriz. İklim değişikliği, biyolojik çeşitlilik kaybı ve kirlilik dahil olmak üzere çevresel acil durumlar konusunda net taahhütleri ve/veya eylem geçmişi olan liderleri destekleyebiliriz. Enerji sektörünün dönüşümünü hızlandırmak için yenilenebilir enerji üretim, iletim ve depolama teknolojilerinin geliştirilmesine daha fazla araştırma kaynağı tahsis edebiliriz. Tarım alanlarından ormanlara, nehirlere ve okyanuslara kadar ekosistemlerin ve biyoçeşitliliğin korunmasını sağlayabilecek en etkili yolları keşfetmeyi öncelik olarak belirleyebiliriz. Evlerimizden başlayarak, hayatımızın her alanında çevre dostu ürünleri kullanmayı ve enerji tasarrufuna yönelmeyi prensip haline getirebiliriz. Yenilenebilir enerji kaynaklarının kullanımını hızla artıracak ve halkın tüm kesimlerinin rahatlıkla bu kaynaklara ulaşmasını sağlayacak eylem planlarını tasarlayabiliriz. Üniversitelerin, okulların, öğretmenlerin ve gençlerin çevreyle ilgili daha fazla sorumluluk almalarını sağlayabilecek geliştirilmiş eğitim programlarını başlatabiliriz…

Çocuklarımıza, sürdürülebilir bir dünya bırakmak ve onları doğanın pes etmeyen birer koruyucusu olarak yetiştirmek için yapabileceğimiz pek çok şey var. Gezegenimizin ihtiyaç duyduğu dönüşümü başlatmak için çocuklarımıza ve doğaya duyduğumuz sevgiden ilham alabiliriz.
KidZania’dan sevgilerimizle

Book Now
Opening Hours
Entrance Fees
Member Login My Basket