0
Sepetiniz boş.
Ara toplam 0,00
Sepete Git Alışverişe devam et

''ULUSLARARASI YOGA GÜNÜ''

“Uluslararası Yoga Günü” Kutlu Olsun!

YOGA YAPMAK İÇİN PEK ÇOK NEDENİMİZ VAR…

“Uluslararası Yoga Günü” Kutlu Olsun!

Uluslararası Yoga Günü, yoga yapmanın birçok faydası konusunda dünya çapında farkındalık yaratmak amacıyla 2015 yılından bugüne her 21 Haziran günü kutlanıyor. Aynı zamanda Yaz Ekinoksu’nun ve Dünya Müzik Günü’nün tarihi olan 21 Haziran, aynı tarihte ev sahipliği yaptığı bu üç özel günle beraber âdeta hepimizi, yenilenmenin mevsimi olan yaza adım atarken ruhumuzun derinliklerinden gelen seslere kulak vermeye ve iyileşmeye davet ediyor. Bu yazımızda yoganın iyileştirici dünyasında kısa bir yolculuk yapmak ve bir yoga uygulayıcısı -bir yogi- olmanın faydalarından bahsetmek istiyoruz.

2022 mesajı: “İnsanlık için Yoga”

Birleşmiş Milletler, yoganın -tıpkı müzik veya dans gibi- evrensel olarak kabul gören cazibesinden ve araştırmalarla kanıtlanmış faydalarından güç alarak 175 üye ülkenin onayıyla ilan ettiği Uluslararası Yoga Günü’nün 2022 yılındaki mesajını belirlemiş: “İnsanlık için Yoga”

Yoganın merkezinde denge vardır. Bu denge, sadece beden içindeki veya zihin ile beden arasındaki denge değil, bu denge aynı zamanda “dünya ile insan ilişkisindeki dengeyi de” ifade eder. Yoga; farkındalık, ılımlılık, disiplin ve azim değerlerini vurgular. Topluluklar ve toplumlar tarafından uygulandığında yoga, sürdürülebilir yaşam için bir yol sunar.

Yoga nedir?

Yoga, Hindistan'da ortaya çıkan; zihin ve beden, düşünce ve eylem birliğini ifade eden çok eski bir uygulamadır. Yoga uygulamalarına ait ilk belirtiler M.Ö 5000 yıllarına kadar uzanmaktadır. Mojendro-Daro (Kuzey Hindistan’da) ve Harappa (şu an Pakistan sınırları içinde) bölgelerinde yapılan kazılarda yoga pozları uygulayan insan figürlerinin kazındığı taş tabletler bulunmuştur. Yoga, din değildir veya baş aşağı durmak gibi akrobatik hareketler de değildir. Yoga, sadece egzersizle ilgili de değildir; kendinle, dünyayla ve doğayla bütünlük duygusunu keşfetmenin bir yoludur. Sağlığımız için değerli olan bütünsel bir yaklaşım sunan yoga, günümüzün karmaşasında zihinsel ve fiziksel olarak iyileşmemizi sağlayabilecek önemli faydalara sahiptir. Yoganın Hatha, Asthanga, Vinyasa, Yin, Kundalini, Bikram gibi türleri ve çeşitli seviyeleri vardır. Bir yoga eğitmeni, vücudumuzdaki dengesizlikleri fark etmek, nerede daha fazla denge ve güç bulacağımız konusunda önerilerde bulunmak üzere eğitilmiştir. Yoganın fiziksel pratiklerinde tecrübe edilen duruşların, pozların hepsi birer “Asana”dır. Daha önce hiç yoga yapmayan yetişkinler ve çocuklar, yaşlarına uygun olarak hazırlanan bir program kapsamında ve profesyonel eğitmenlerin eşliğinde “Yoga Başlangıç Seviyesi” denilen ilk adımı atarak bu güçlü dünyayı keşfedebilirler.

Neden Yoga Yapalım?

Yoganın Fiziksel Faydaları:

1. Kronik ağrıları iyileştirmeye yardımcı olur

Bütün gün bir sandalyede (veya kanepede) oturarak çalışıyorsanız, kötü duruş nedeniyle bazı bel, omuz ve boyun ağrıları yaşıyor olabilirsiniz. Yoga, bu ağrıların giderilmesini iki şekilde destekler: Yogada kullanılan meditasyon teknikleri ve bu ağrılara iyi gelen özel yoga pozları, kronik ağrıların giderek hafiflemesine yardımcı olur. Yoga, insanların bu ağrıların ciddiyetine ilişkin olumsuz algılarını da iyileştirebilir, pozitif düşünceleri tetikleyebilir.

2. Beden farkındalığı oluşturur

Yoga ile kaslarınızı en verimli şekilde kullanmayı ve eklemlerinizi hizalamayı öğrenirsiniz. Daha da önemlisi, yoga; hayatınıza daha fazla fiziksel özgürlük ve daha az rahatsızlıkla devam edebilmeniz için bedenlerinizde “farkındalık” yaratır. Örneğin, tek bacak üzerinde dengede durmayı içeren Ağaç pozunu uyguladığınızda dik durmanıza ve düşmekten kaçınmanıza yardımcı olmak için iç uyluklarınızı ve karın bölgenizi aktif olarak kullanmaya başlarsınız. Bu deneyim; aynı zamanda ayak bileklerinizin, kalçalarınızın, omuz eklemlerinizin yerleşimi ve tüm bunların dengeyi korumanıza yardımcı olmak için tendonlar ve dokular tarafından nasıl desteklendiği hakkında daha fazla bilgi sahibi olmanızı da sağlar. Yoga uygulamaya devam ettikçe beden farkındalığınız artar.

3. Yorgunlukla ve stresle savaşır

Gün içinde yoga esneme hareketleri yaparak kalbinizin vücudunuzdaki kaslara ve organlara oksijen açısından daha zengin kan pompalamasını sağlarsınız. Uluslararası Spor Bilimleri Derneği'ne göre yoga, bu yönüyle yorgunluğu ve stresi azaltmaya yardımcı olur. 2017'de yapılan bir araştırmaya göre, Bikram yoga pozları, daha iyi enerji ve daha düşük stres seviyeleri ile bağlantılıdır.

4. Dengeyi destekler

İnsanlar yaşlandıkça hareketsizlik ve yaşa bağlı diğer hastalıklar nedeniyle hareket kabiliyetlerini kaybetme eğilimindedirler. Araştırmalar, bazı yoga temelli egzersizlerin “daha iyi denge ve hareketlilik” gibi olumlu sonuçlar doğurduğunu kanıtlıyor. Savaşçı III, Sandalye, Kartal, Ağaç ve Karga gibi dengeleyici yoga pozları, belirli dengeleyici kasları harekete geçirmenizi gerektirir ve bu pozları uyguladıkça zamanla dengenizi iyileştirmeye başlarsınız. İyi bir denge, yaralanma riskinde azalma ve atletik performansta artış demektir.

5. Düzenli egzersiz yapmanızı kolaylaştırır

Egzersiz yapmaya yeni başladıysanız veya bir aradan sonra egzersiz rutininize geri dönüyorsanız başlangıçta yoğun egzersiz pek çekici görünmeyebilir. Bu nedenle egzersize başlamak isteyen birçok kişi öncelikle yogaya yönelir. Çünkü yoga; eklemleri yormayan, çoğu fitness seviyesi için erişilebilir olan ve özel ekipman gerektirmeyen bir uygulamadır. Tüm bunlar, sizin için yogayı “daha çok bağlı kalacağınız ve düzenli olarak uygulayacağınız bir egzersiz türü” yapar.

6. Kalp sağlığınıza yardımcı olur

Çeşitli incelemeler; yoganın kalp atış hızını, kan basıncını ve hatta kolesterolü düşürerek kardiyovasküler hastalık riskini iyileştirmede bazı umut verici faydalar gösterdiği sonucuna varmıştır. Bu faydalar, yoganın nefese odaklanan fiziksel pozları ile yakından ilgilidir.

7. Daha iyi nefes almayı güçlendirir

Beş dakika gibi kısa bir süre boyunca bir yoga programını uygulamak bile hareketi ve nefesi senkronize etmenin ne kadar sakinleştirici ve rahatlatıcı olduğunu anlamanızı sağlar. Yoga, nefes alırken diyaframı genişletmeye odaklandığınız “diyafram nefesi” adı verilen bir teknik kullanır. Bu teknik, diyafram kaslarını daha güçlü hale getirir. Böylece akciğerler, daha fazla kapasiteye ulaşabilir ve daha güçlü hale gelebilir.

8. Güç oluşturur

Yoga pozları arasında geçiş yapmak, size vücut ağırlığı egzersizleri yapmanın aynı faydalarını sağlayacaktır. Örneğin Sandalye pozu, çömelme(squat) yapmaya benzer. Yogada uyguladığınız pozlar kolay görünebilir, ancak bu pozları uzun süre korumak aslında başlı başına bir güç egzersizidir. Vinyasa veya Ashtanga gibi daha aktif yoga uygulamalarıyla, güç geliştirmenin faydalarını daha da hızlı bir şekilde deneyimleyebilirsiniz.

9. Esnekliği artırır

Esneklik, kaslarınızın ne kadar uzayabildiğinin ölçüsüdür. Yoga, hafif germe yoluyla kaslarınızın gevşemesini sağlayarak esnekliğinizi artırmaya yardımcı olur. Yogadaki esneklik eğitimi, eklemlerinizin çok çeşitli hareketlere erişmesine ve kaslarınızın daha etkili çalışmasına destek olur.

10. Uykuyu ve beslenmeyi iyileştirir

Daha iyi nefes alma, artan bedensel farkındalık ve azalan stres gibi artıları ile yoga -her spor dalı gibi-, daha iyi uykuyu ve daha iyi beslenmeyi teşvik eder.

Yoganın Zihinsel Faydaları

Hiçbir egzersiz türü, kaygı ve depresyon gibi zihinsel sağlık sorunlarını “tedavi edemez” ve bu tür sorunlarla uğraşan birine sadece “egzersiz yapın” demek doğru değildir. Ancak nazik hareketlerin ve odaklanmış nefesin bir arada geldiği yoganın, zihinsel sağlık için pek çok yararı olabilir. Yani yoga, nasıl hissettiğinizini değiştirmede önemli bir rol oynayabilir. Araştırmacılar, “odaklanmış nefes alma ve yoga pozlarının kombinasyonunun” vagus sinirini uyararak parasempatik sinir sistemini tetikleyebileceğini ve kaygıyı azaltabileceğini belirtiyorlar. Vagus siniri, nefes alışımızdan beyin fonksiyonlarımıza kadar tüm ana bedensel işlevlerimizi düzenlemeye yardımcı olan sinirdir. Yaşamın zorluklarına karşı direnç göstermemizi sağlayan, bağırsak hareketlerinin düzenlenmesinde önemli bir rol oynayan vagus sinirini uyarmanın en etkili yollarından biri de yogadır.

Özetle yoga…

Yoga, zihnimizde aynı anda konuşan onlarca düşünceyi susturmaya yardımcı olarak bizi rahatlatan bir hareket yöntemidir. Yoga uygularken zihnimizi şu anda olanlara, dikkatimizi hassas hareket etmeye veya hareketimizi nefesimizle zamanlamaya odaklarız. Özetle, yoga; zihinsel ve bedensel farkındalığımızı artırmak, stresten uzak durmak, odaklanma ve dayanıklılık becerilerimizi geliştirmek, hem bedensel hem de zihinsel olarak güçlenmek için harika bir yoldur. Yoga, aynı zamanda ağır antrenmanlarımızı sakince sonlandırmaya da yardımcı olur. Zorlu bir antrenmandan sonra yapacağımız hızlı bir yoga esnemesi, kaslarımızı gevşetmemizi ve zihnimizi bu yüksek yoğunluklu antrenmanın yarattığı yorgunluktan kurtarmamızı sağlar.

Yoga, herkes ve her yaş için uygundur. Yoganın mucizelerini çocuklarınızla beraber keşfederek hem daha huzurlu hem de daha zinde bir yaşama adım atabilirsiniz.

“Uluslararası Yoga Günü” Kutlu Olsun!

KidZania’dan sevgilerimizle

Satın Al
Açılış Saatleri
Giriş Ücretleri
Üye Girişi Sepetim