0
Sepetiniz boş.
Ara toplam 0,00
Sepete Git Alışverişe devam et

ÇOCUKLAR İÇİN YAZ ARKADAŞLARI

ÇOCUKLAR İÇİN YAZ ARKADAŞLARI, TATİLİN EN BÜYÜK ÖDÜLÜDÜR…
Arkadaşlarla şenlenen bir yaz için öneriler

ÇOCUKLAR İÇİN YAZ ARKADAŞLARI, TATİLİN EN BÜYÜK ÖDÜLÜDÜR…

Arkadaşlarla şenlenen bir yaz için öneriler

Okul çağındaki çocuklar, 17 Haziran Cuma günü okula paydos dediler ve bir süredir yaz tatilinin keyfini sürüyorlar. Onlar için yaz tatili; stres atmak, dinlenmek, yeni beceriler kazanmak, iyi beslenmek, spor yapmak, oyunlar oynamak, aileleri ile daha fazla vakit geçirmek ve en önemlisi arkadaşlarla bolca eğlenmek, bolca paylaşmak demek… İster yeni ister eski arkadaşları olsun; her çocuk, yaz deyince öncelikle arkadaşları ile bir araya gelebileceği etkinlikleri ve oyunları hayal eder. Çünkü yaz arkadaşları, çocuklar için yaz tatilinin en büyük ödülüdür… Yazın yeni ortamlarda arkadaşlar edinmeleri veya eski arkadaşları ile bir araya gelmeleri için çocuklarımıza yardımcı olabiliriz. Böylece onların bu ödülden faydalanarak sağlıklı ve verimli bir yaz geçirmelerine vesile oluruz…

Arkadaşlıklar ve Çocuklar…

Çocuklar, iyi arkadaşlıklar sayesinde iletişim kurmayı, kendilerini ifade etmeyi, paylaşmayı ve birlikte üretmeyi öğrenirler. Arkadaşlıklar, çocukların kendilerini güvende hissetmelerini sağlar; onların sosyalleşme becerilerini artırır ve öz güven geliştirmelerini sağlar. Her yaşta arkadaşlara ihtiyaç duyarız ancak çocukken bu ihtiyaç, ayrı bir öneme sahiptir. Çocukluk arkadaşlıkları çocukların gelişim süreçlerinin ayrılmaz bir parçasıdır. Çocuklar, arkadaşları sayesinde kendi aileleri dışındaki karmaşık dünyayı ve dünyadaki çeşitliliği fark ederler. Sağlıklı bir arkadaşlık, bir çocuğun zihinsel olarak güçlenmesine; empati, saygı, hoşgörü, iş birliği ve yardımlaşma gibi temel becerileri kazanmasına, stresten uzak durmasına ve depresyon/stres/kaygı gibi olumsuz duygularla daha iyi bir şekilde baş etmesine destek olur. Çocukların daha özgür oldukları yaz dönemi, onların arkadaş edinme becerilerini geliştirmeleri, mevcut arkadaşlıklarını pekiştirmeleri ve yeni arkadaşlar kazanmaları için fırsatlarla doludur. Yeter ki bu fırsatları görüp en iyi şekilde değerlendirmeleri için çocuklarımıza destek olalım…

Arkadaşlarla şenlenen bir yaz için öneriler

Her şeyden önce, çocuğunuzla her gün belirli bir süre oyun oynayın

Arkadaş edinmekte ve arkadaş tutmakta zorlanan çocukların, ihtiyaç duydukları oyun becerilerini önce yetişkinlerle geliştirmeleri en iyisidir. Bu sayede arkadaşlıklar konusunda ebeveynleri veya bakıcıları/eğitmenleri ile ön prova yapma fırsatı bulurlar. Üstelik çocuklarımızla birlikte oyun oynamak, yaz tatili boyunca aile bağlarımızı güçlendirmenin de en etkili yollarından biridir. Çocuklarımızla oyun oynarken, onların liderlik etmelerine izin vermeliyiz ama kendi fikirlerimizi de ortaya koymalıyız. İş birlikçi ve takım çalışması gerektiren oyunlar oynayarak çocuklarımızın başkalarını dinleme, oyuna yön verme, kendini doğru ifade etme, saygılı olma, yaratıcı düşünme ve çatışmaları öfkelenmeden çözme gibi becerileri geliştirmelerine yardımcı olabiliriz. Ailece oynayacağımız oyunlar, çocuklarımıza iyi arkadaşlıkları modellemek için de en iyi fırsatlardır.

Bir partiye ev sahipliği yapsınlar

Çocuklarımızın arkadaşlıklarını pekiştirmeleri veya yeni arkadaşlıklar kurmaları için bir parti organize etmelerini teşvik edebiliriz. Yaşlarına uygun oyunları içeren eğlence dolu bir aktivite planını çocuklarımızla birlikte hazırlayarak onların eğlenceli bir partiye ev sahipliği yapmanın tadını çıkarmalarını sağlayabiliriz.

Arkadaşlarının aileleri ile bir araya gelin

Yaz tatili, okul dönemi boyunca fırsat bulamadığımız organizasyonları yapmak ve sosyal etkileşimi artırmak için en uygun zamandır. Çocuklarımızın sevdikleri arkadaşları ile bir araya gelmelerini sağlayacak aile organizasyonları yapabiliriz. Üç beş aile bir hafta sonu bir doğa kampında veya bir piknikte bir araya gelebiliriz. Böylece hem biz çocuklarımızın arkadaşlarını ve ailelerini tanıma fırsatı buluruz hem de çocuklarımız için sosyal paylaşımı bol, eğlenceli bir güne imza atmış oluruz.

Wi-Fi'yı sık sık kapatın

Pandemi sürecinde eğitimin dijital platformlara geçiş yapmasının da etkisiyle çocuklar arasında ekran bağımlılığı arttı. Ekran bağımlılığın artması ise sosyal becerilerin azalması ile sonuçlandı. Her ne kadar dijital dünya, çocuklara sosyalleşmeleri için cazip seçenekler sunsa da gerçek hayatta ilişkilerin nasıl yönetildiğini öğrenmeleri gerekiyor. Artık pandeminin olumsuz etkilerini vakit kaybetmeden üzerimizden atmalıyız. Wi-Fi’yı sık sık kapatıp kendimizi çocuklarımızla beraber sanal olmayan gerçek ortamlara atmanın şimdi tam zamanıdır. Çocuğumuz, çevrimdışı ortamlarda sosyal olarak bağlantı kurmakta zorluk çekiyorsa bu, onun oyun oynama ve insanlarla etkileşim kurma konusunda ekstra pratiğe ihtiyacı olduğu anlamına gelir. Bu ihtiyacı gidermek için yaz aylarından başlayarak ekranlarla ilişkimizi sınırlandırmayı en önemli hedeflerimizden biri haline getirebiliriz.

Akranlarının olduğu yerlere götürün

Çocuklar, yaz ile beraber farklı farklı pek çok aktiviteye katılıyor. Spor yaz okulları, yaz kampları, eğlence ve oyun parkları, mahalle parkları, tatil beldeleri… Yaz tatilinin yeni beceriler ve yeni arkadaşlıklar kazanacakları verimli bir tatile dönüşmesi için yapabileceğimiz en iyi şey, çocuklarımıza akranları ile etkileşime girebilecekleri bu tür ortamları sunmaktır. Çocuğumuzun, hangi spordan veya hangi sanat dalından hoşlanıyorsa bu alanda bir kulübe katılmasını sağlayabiliriz. Onu, açık havanın keyfini sürerken yeni arkadaşlar kazanabileceği parklara düzenli olarak götürebiliriz. Parka giderken yanımızda diğer çocukların ilgisini çekebilecek oyuncakları bulundurmak, arkadaş adaylarını kendimize çekmek için her zaman iyi bir yöntemdir. Kapalı oyun alanlarında 4-5 saat vakit geçirmek ve çeşitli oyun atölyelerine katılmak, çocuğumuzun hem mevcut arkadaşları ile iyi vakit geçirmesi hem de yeni arkadaşlar edinmesi için harikadır.

Çocuğumuzla yaz tatilinin başlarında detaylı bir konuşma yaparak ona yaz boyunca neler yapmak istediğini sorabiliriz. Onun ilgi alanlarını odak noktamızda tutarak tüm yazı arkadaşlarla ve oyunlarla geçireceği, yeni beceriler kazanacağı unutulmaz bir tatile dönüştürebiliriz. Elbette çevrimiçi oyun platformlarında da arkadaşları ile bir araya gelebilir ama yaz, teknolojiyle bağımızı azaltıp okul dönemi boyunca vakit yaratamadığımız etkinliklere katılmanın ve hareket halinde olmanın mevsimidir.

“Yaz Arkadaşım” programı KidZania’da!

2014 yılından beri Akasya AVM’de, 10 bin metrekarelik bir alanda, 1-14 yaş arası çocuklara “eğlenerek öğrenme” deneyimi sunan KidZania İstanbul; hastanesi, bankası, tiyatrosu, süpermarketi, üniversitesi, radyosu …, sokakları ve meydanı ile âdeta gerçek bir şehir. Bu şehir; çocukların başrolde olduğu, arkadaşlıklarını pekiştirdikleri ve akranları ile oyunlar oynayıp hayaller kurdukları bir şehir… 67 farklı aktivite alanına sahip KidZania İstanbul’da çocuklar 120’den fazla mesleği deneyimleyebiliyor ve bu deneyimler sayesinde temel becerilerini geliştirebiliyorlar.

Çocuklar Ülkesi KidZania İstanbul’da eğlenerek öğrenme deneyimi yaz tatilinde de sürecek. 1 Temmuz-11 Eylül tarihleri arasında haftanın her günü 10.00-19.00 saatleri arasında hizmet verecek KidZania İstanbul’da; yaz boyunca 6 yaş ve üzeri çocuklar için “Yaz Arkadaşım” programı yürütülecek. Aileler, bir ya da daha fazla günü kapsayan ve içeriğinde kahvaltı, öğle yemeği, snack, KidZitter (oyun ablası) ve tüm gün KidZania bileti bulunan Yaz Arkadaşım uygulamasını alarak çocuklarını tüm gün KidZania’ya bırakabilecekler. “Yaz Arkadaşım” uygulaması için 0850 200 34 59 numaralı telefonu arayıp veya web sitemizi ziyaret edip detaylı bilgi alabilirsiniz.

istanbul.kidzania.com

Tüm çocukların arkadaşları ile çok eğlenceli ve verimli bir yaz geçirmelerini canıgönülden dileriz.

KidZania’dan sevgilerimizle

Satın Al
Açılış Saatleri
Giriş Ücretleri
Üye Girişi Sepetim