0
Sepetiniz boş.
Ara toplam 0,00
Sepete Git Alışverişe devam et

BABALAR GÜNÜ

SEVGİ DOLU İYİ BİR BABANIN MUHTEŞEM ETKİLERİ…

Babalar Günü Kutlu Olsun!

Her yıl haziran ayının üçüncü pazar günü kutlanan Babalar Günü, varlıkları ile çocuklarının hayatlarına değer katan sevgi dolu babaları hatırlatıyor bize. Onları düşününce büyük bir mutluluk ve güven sarıyor içimizi… “Koşulsuz sevgisini ve şefkatini çocuklarından esirgemeyen, çocuklarını hayata hazırlamak ve onlara doğru bir şekilde rehberlik etmek için kendini sürekli geliştiren, çocuklarına özel zaman ayıran ve onlara ilham veren sevgi dolu babalar… Onlar iyi ki varlar ve onlar iyi ki var oldular… Hepsinin Babalar Günü kutlu olsun!” diyoruz ve yüreği çocukları için çarpan iyi babaların ortak bazı özelliklerinden ve çocuklarının hayatlarında yarattıkları muhteşem etkilerden bahsetmek istiyoruz bugün…

Sevgi dolu iyi bir baba, sevgi dolu iyi bir anneden farksızdır…

O, her şeyden önce çocuklarına yol gösteren iyi bir ebeveyndir. Ebeveyn olarak üstlendiği sorumlulukların bilincindedir. Çocuklar ve ev ile ilgili tüm sorumlulukları, anne ile eşitlikçi bir yaklaşım içinde paylaşır. Bunu yürekten yapar ve baba olmakla ilgili tüm sorumluluklar ona mutluluk verir. Sevgi dolu bir baba; çocuklarının annesine, her koşulda -boşanmış olsalar bile- saygı ve sevgiyle yaklaşmaya özen gösterir.

İyi bir baba, koşulsuz sever

O, ister 5 ister 40 yaşında olalım bize kucak açan güvenli bir sığınak gibidir. Koşulsuz sevgisini hiçbir zaman esirgemez. Çocuklarını koşullara bağlamadan oldukları gibi sever. Onlara ne olacaklarını ve ne yapacaklarını söylemek yerine çocuklarını kendi tercihlerini ortaya koymaya teşvik eder. İster ki çocukları hayal kursunlar, yeteneklerini keşfetsinler ve kendi hayallerinin peşinden azimle gitsinler; hem kendileri hem çevreleri için fayda üreten mutlu insanlar olsunlar… O, çocuklarındaki özgün yönleri ve yetenekleri fark etmek için çabalamaktan asla vazgeçmez. Çünkü o, herkesin kendine has süper güçleri olduğuna inanır ve çocuklarını süper güçlerini keşfetmeleri için cesaretlendirir.

O, bilge bir rehberdir

Sevgi dolu iyi bir baba, çocuklarına patronluk taslamaz. İyi bir baba, bir rehber olduğunun farkındadır. Eğitimi ve öğrenimi okulla sınırlı tutmaması gerektiğini bilir, çocuklarına yeni şeyler öğrenmeleri için farklı yolları ve seçenekleri gösterir. İyi bir rehber olmak çok zordur ama o, bunu başarmak için sürekli kendini geliştirmeye gayret eder. Daha iyi bir ebeveyn, daha iyi bir rehber olmak için okur, araştırır ve yeni yöntemler dener. O, yeniliklere açık olan demokratik biridir. Çocukları arasında asla ayrımcılık yapmaz, onları ayrı ayrı dinler ve kendilerini ifade etmelerine izin verir. Çocuklarının özgür ve bağımsız birer birey olması için çabalar. Çünkü bilir ki bağımsızlık yoksa mutluluk da yoktur; sorumluluklar yoksa öğrenme ve özgürlük de yoktur. Bu yüzden çocuklarına deneyimle öğrenmeleri ve birey olarak güçlenmeleri için yaşlarına uygun sorumluluklar verir. Onları yetenekleri ve tutkuları konusunda yönlendirir.

O, birtakım harikalara sahiptir…

Evet, kimse harika değildir. Herkesin hataları vardır. Ancak, sevgi dolu iyi bir babanın harika olan birtakım yönleri vardır… Bunların başında hatalarını kabullenmesi ve yeri geldiğinde özür dilemeyi bilmesi gelir. İyi bir baba, çocuklarına herkesin hataları olabileceğini ve sorumluluk alarak bu hataları kabullenmemiz gerektiğini, hatalardan korkmadan ve pes etmeden mücadele ederek kendimizi iyileştirmenin mümkün olduğunu öğretir. O, ailesini ve çocuklarını korumak için hiçbir fedakârlıktan kaçınmayan cesur biridir. Empati, hoşgörü, iş birliği, yardımseverlik, alçakgönüllülük, cesaret, azim… gibi becerilere sahiptir bu iyi baba ve çocuklarına da bu becerileri kazandıracak fırsatlar yaratmak için üstün gayret gösterir.

Sevgi dolu bir baba, içindeki çocuğu yaşatır

O, içindeki çocuğun yaratıcı güçlerini korumaya çalışan bir babadır. Bilir ki çocuklar, öğrenmeye ve keşfetmeye aç birer bilim insanı ve hayallerini özgürce ifade etmek isteyen birer sanatçı gibidir. Bilir ki oyunlar, çocukların yeteneklerini fark etmeleri ve gelişmeleri için çok önemlidir. Küçük bir çocuğun babası olmak, ona göre çok büyük bir şanstır. Sevgi dolu bir baba, bu şansı sonuna kadar değerlendirir; çocukları ile üretmeye ve oyunlar oynamaya bolca zaman ayırır. Oyun oynarken çocuklarının liderlik etmesine izin verir.

Tutarlıdır, sabırlıdır ve disiplinlidir

Sevgi dolu iyi bir baba, davranışlarının ve sözlerinin çocukları üzerindeki önemli etkilerini bilir. Bu yüzden çocuklarına karşı her zaman adil, tutarlı, sabırlı ve nazik bir tavır sergilemeye özen gösterir. Onların öfkelerine öfke ile cevap vermez. Kuralların ve disiplinin başarı için vazgeçilmez olduğunu bilir. Disiplin kurmak ve çocuklarına dediklerini yaptırmak için çocuklarını cezalandırmaktan veya abartılı iltifatlar kullanmaktan kaçınır. Bilir ki cezalar da iltifatlar da öğretici değildir ama deneyimlerinin doğal sonuçları onlara nerelerde hata yaptıklarını gösterir. Çocuklarının, hataları ve davranışlarının doğal sonuçları ile -bir güvenlik sorunu olmadığı sürece- yüzleşmelerini sağlar. İyi bir baba, tüm davranışları ile çocuklarına örnek olmayı amaçlar.

O, iyi bir dosttur…

Sevgi dolu bir baba, aynı zamanda iyi bir dost gibidir. O cankulağı ile çocuklarının hayallerini, düşüncelerini ve dertlerini yargılamadan, empati kurarak dinler. Onun çocukları bilir ki üzgün olduklarında omzuna yaslanıp ağlayabilecekleri, duygularını özgürce ifade edebilecekleri iyi bir babaları var... Yeri geldiğinde onlarla dost olabilen, tatlı mı tatlı ve yeri geldiğinde onları korumak için her türlü fedakârlığı yapabilecek aslan yürekli cesur bir baba…

Sevgi dolu bir babanın yukarıda saydığımız özellikleri, çocukları üzerinde muhteşem etkilere sahiptir. Bu muhteşem etkilere maruz kalmak; çocukların öz güvenli, azimli, cesur, sabırlı, çalışkan, iyimser, empatik ve yardımsever olan güçlü birer birey olmalarına yardımcı olur.

KidZania İstanbul’da Babalar Günü’ne Özel Etkinlikler,
Çocukları ve Babaları Bekliyor!

Çocuklar Ülkesi KidZania İstanbul’da 19 Haziran Babalar Günü, birbirinden keyifli etkinliklerle renkleniyor. İşte çocukların babaları ile beraber katılabilecekleri KidZania İstanbul etkinlikleri: Çocuklar, Adel Sanat Atölyesi’nde “Yılın Babası” temalı kutlama kartları hazırlayabilecekler; Kuyumcu aktivitesinde keçeden veya eva kartondan Babalar Günü temalı hediye anahtarlıklar tasarlayabilecekler. KidZania Radyosu’nda Babalar Günü yayını olacak ve güne özel gazete basılacak. Saat 13:30’da KidZania Meydan’da KidZania’nın Hak Savunucuları olan karakterlerin -Urbano, Vita, Bache, Chika ve Beebop- katılımıyla “Babalar Günü Partisi” yapılacak. Sokak oyunları, babaların katılımı ile gerçekleşecek ve müzikli eğlence sırasında babalarla birlikte fotoğraf çekimi gerçekleşecek.

Sevgi dolu iyi bir baba, binlerce alkışı ve çok sevilmeyi hak eder. İşte böyle sevgi dolu ve fedakâr babaların, babalık duygusu ile çocuklara ve gençlere yol gösteren tüm insanların Babalar Günü Kutlu Olsun!

KidZania’dan sevgilerimizle.

Satın Al
Açılış Saatleri
Giriş Ücretleri
Üye Girişi Sepetim