0
Sepetiniz boş.
Ara toplam 0,00
Sepete Git Alışverişe devam et

ARA TATİL

ARA TATİL, İLKBAHARDA BİR BAŞKADIR…

Ara tatilde neler yapalım?

Yeniden ilkbahar havası her yeri sarıyor… Karlar eriyor ve yerini Nisan yağmurlarına bırakıyor, güneş içimizi ısıtmaya başlıyor, kuşlar cıvıldıyor, ağaçlar çiçek açıyor, doğa canlanıyor… ve yeniden bir ara tatil başlıyor. Sınav haftaları geride kaldı ve çocuklar; umutla, neşeyle ve heyecanla bu tatilin başlaması için saniyeleri sayıyor… İster iyi ister orta ister kötü notlar alsınlar; her çocuk, eğlenceli ve verimli bir molayı hak ediyor.

Hafta sonlarını da eklersek 9 Nisan-17 Nisan tarihleri arasında, toplam dokuz gün sürecek bu ara tatil, çocuklar için çifte mutluluk demek… Çünkü ara tatilde hem tatilin hem de ilkbaharın coşkusunu bir arada yaşayabilecekler. Yani, diyoruz ki ara tatil, ilkbaharda bir başkadır… İlkbaharda bir başkadır doğanın güzelliği, bir başkadır çocukların neşesi, güneşin dokunuşu ve gökyüzünün renkleri… Artık dışarıda bahar havası var ve çocuklar, ara tatilde özgürce eğlenmek istiyor. O halde bırakalım doya doya eğlensinler. Bu eğlenceye biz de katılalım ve ara tatilde hem yeni mevsimi hem de kendimizi yeniden keşfedelim. Doğa yeniden canlanırken biz de ailece ona eşlik edelim, yeni deneyimlere ve hobilere kucak açalım, yeni hatıralar biriktirelim…

İşte, ara tatilde sizlere ilham verebilecek bazı fikirler:

İlkbaharı kutlayın, doğayla buluşun

21 Mart İlkbahar Ekinoksu ile yeni mevsime merhaba demiştik… Ancak, ülkemizin pek çok yerinde baharın ılık havasını yeni yeni hissetmeye başladık. Ara tatil, bu harika mevsimi kutlamak ve ilkbaharın doğayı nasıl dönüştürdüğünü gözlemlemek için iyi bir fırsat. Ailece baharı doğada karşılamanın pek çok yaratıcı yolunu bulabiliriz. Örneğin, atıştırmalıklarımızı yanımıza alıp bisiklet turuna çıkabiliriz, evimize yakın bir ormanda veya arka bahçemizde piknik yapabiliriz, doğa fotoğrafları çekebiliriz, bir hafta sonu kamp yapabiliriz ya da nisan yağmurlarında yağmurluklarımızı giyip yürüyüşe çıkabiliriz…

Ailece yeni oyunlar keşfedin: Mesela uçurtma uçurun…

Bu ara tatilde, daha önce denemediğimiz yeni oyunları keşfetmeliyiz. Bize yeni beceriler ve heyecanlar katacak yeni oyunları çocuklarımızla beraber araştırabiliriz. Örneğin, hiç uçurtma uçurmadıysak kendi uçurtmalarımızı yapabiliriz. Daha sonra bu uçurtmalarımızı yarıştıracağımız güzel bir gün planlayabiliriz. Hiç oynamadığımız kutu oyunlarını öğrenebiliriz. Farklı temalarda oyun fikirleri üzerine çocuklarımızla beyin fırtınası yapıp oyunları bizzat biz yaratabiliriz. Mesela evdeki çeşitli malzemelerin desteğiyle bir yarış parkuru tasarlayabiliriz, kendi tarifimizi yazıp şekilli kurabiyeler yapabiliriz, kısa bir tiyatro oyunu yazıp sergileyebiliriz, yeni bir rol oyununda farklı rollere girmenin keyfini çıkarabiliriz…

Yeni beceriler edinmeleri için adım atın…

Bisiklete binmek, ayakkabı bağcıklarını bağlamak, yatağını toplamak, paten kaymak, gitar derslerine başlamak, bitki yetiştirmek, spor kulübüne yazılmak veya yeni bir sporu keşfetmek… Bu ara tatilde çocuklarımıza yeni bir beceri kazandırmayı, onları yeni uğraşlarla tanıştırmayı hedefleyebiliriz.

Evinizde bahar havası estirin…

Temizlik yapmak, kulağa pek eğlenceli gelmeyebilir ama ailece birlikte yapacağımız bir bahar temizliği çok eğlenceli de olabilir. Temizliğin içine -arada bir dans etmek, yastık savaşı yapmak, yüksek sesle şarkı söylemek gibi- ufak oyunlar kattığımız sürece bahçedeki yabani otları temizlemek, kışlık kıyafetlerimizi dolabımızdan çıkarmak, bisikleti veya arabayı yıkamak, oyuncakları temizlemek, artık kullanmayacağımız eşyalar için bir yardım kutusu hazırlamak gibi ev işleri çocuklara eğlenceli gelebilir. Ya da ara tatilin bir gününü, sevdiğimiz müzikler eşliğinde evimizde bahar havası estirecek dekorasyon fikirlerini veya mevsime özgü besinlerle hazırlayacağımız sofraları hayata geçirmeye adayabiliriz.

Farklı yolları, semtleri ve lezzetleri keşfedin

O hep merak ettiğimiz semti ziyaret edeceğimiz bir gün planlayabiliriz. Ziyaretimizde o semte özgü mekânları ve farklı lezzetleri keşfedebiliriz. Ya da mahallemizde daha önce hiç kullanmadığımız sokakları keşfedeceğimiz bir yürüyüş parkuru belirleyebiliriz. Bu ara tatilde attığımız her adımda bizim için yeni ve farklı olan yolların izinden giderek hayal gücümüzü serbest bırakabiliriz.

Evinizde sanat atölyesi kurun

İlkbaharın tüm neşesini ve renklerini yansıtacağımız sanat etkinliklerini önceden planlayıp bir günümüzü evde kuracağımız bir sanat atölyesinde geçirebiliriz. Renkli kalemler, kağıtlar, kartonlar, taşlar, yapraklar, boncuklar… Planladığımız etkinlik için gerekli olan ne malzeme varsa hepsini toplayıp, önlüklerimizi giyip hayal gücümüzü serbest bırakacağımız sanat ve eğlence dolu saatler geçirebiliriz… Gökkuşağını, bulutları, kuşları veya ağaçları resmedebiliriz; karton kutulardan bir roket ya da kedi evi yapabiliriz, topladığımız taşları umut dolu mesajlar ve desenlerle süsleyebiliriz… Başyapıtlarımızı evimizde sergileyebiliriz ya da sevdiklerimize hediye edebiliriz.

Şehirdeki sanat etkinliklerine katılın

Nisan ayı, sanat hayatının da canlandığı bir aydır. Film festivalleri, yeni oyunlar, operalar, müzikaller, sergiler, konserler… Bu ara tatilde, sanata ayıracağımız özel bir gün planlayabiliriz. İçimizdeki sanatseveri mutlu edecek ve hayal gücümüzü besleyip bize yeni ufuklar açacak sanat etkinliklerini, çocuklarımızla birlikte ön araştırma yapıp belirleyebiliriz.

KidZania İstanbul’da eğlence dolu bir gün geçirin

Birçoğunuzun bildiği gibi KidZania İstanbul; bankası, hastanesi, süpermarketi, laboratuvarı, radyosu, tiyatrosu, üniversitesi, itfaiyesi, stadyumu, sokakları, fabrikaları… ve meydanı ile çocuklara, 67 aktivite alanında 120’den fazla mesleği oyunlarla deneyimleme fırsatı sunan, âdeta gerçek bir şehir… Dünya genelindeki 25 KidZania’nın 16’ncısı olarak 2014 yılından beri İstanbul’da Akasya AVM’de, 1-14 yaş arası çocuklara “eğlenerek öğrenme” deneyimi yaşatan KidZania İstanbul; bu ara tatilde, çocukları ekstra etkinliklerle karşılıyor.

KidZania İstanbul’da ara tatile özel ekstra etkinlikler:

KidZania İstanbul, tüm çocuk ziyaretçilerini saat 10.00’daki açılış dansında karakterleri Urbano, Vita, Bache, Chika ve Beebop ile karşılıyor.

Heykel Oyunu ve Köşe Kapmaca gibi danslı, müzikli ve bol hareketli sokak eğlenceleri; karakterlerle fotoğraf çekimi gün boyu sürüyor.

Adel Sanat Atölyesi, ara tatile özel Origami Cüzdan etkinliği düzenliyor.

Oyuncu olmayı hayal eden çocuklar, Şehir Tiyatrosu’nda Erbulak Evi’nin düzenlediği Drama etkinliğine hafta içi her gün saat 15.00’te katılabiliyor.

Hak savunucularından Beebop ve Chika, her gün saat 16.00’da Şehir Tiyatrosu’nda bir gösteri düzenliyor. Gösteri sonunda tüm katılımcılar sahnede dansa davet ediliyor.

Bache’nin Oyun Stüdyosu’nda, çocuklara el çabukluğu ve optik illüzyon kullanarak nasıl şaşırtıcı numaralar yapacakları öğretiliyor.

Beebop’ın Tasarım Stüdyosu’nda ziyaretçiler, oyun hamurlarından sebze ve yiyecek tasarımları yapma fırsatı buluyor.

Miniskop markası, 12-13 Nisan tarihlerinde astronot kostümlü eğitmen eşliğinde Gezegen Tasarımı etkinliği düzenliyor.

Ezo Sunal, 14 Nisan Perşembe saat 13.00-14.00 arasında Kidzania Şehir Tiyatrosu’nda hayvan hakları söyleşisi gerçekleştiriyor.

İş Bankası aktivitesinde, 11-15 Nisan tarihleri arasında, her gün günlük 500 adet kumbara dağıtılıyor.

Acıbadem Hastanesi’nde aktiviteye katılan ziyaretçilere «Acıbadem Kids» boyama ve etkinlik kitabı dağıtılıyor.

Bu ara tatilde; hayal gücü, yaratıcı düşünme, karar alma becerilerini geliştirebilecekleri rol oyunları ile hem eğlenip hem de öğrenebilecekleri macera ve keşif dolu bir günü çocuklarınıza armağan etmek isterseniz KidZania İstanbul’u tercih edebilirsiniz. Etkinliklerimizi incelemek veya çocuklarınızın KidZania’da geçirecekleri günü planlamak için web sitemizi ziyaret edebilirsiniz: istanbul.kidzania.com

Ara tatilin, tüm ailelere ve tüm çocuklara yaşam enerjisi, sağlık ve mutluluk getirmesini canıgönülden dileriz.

KidZania’dan sevgilerimizle

Satın Al
Açılış Saatleri
Giriş Ücretleri
Üye Girişi Sepetim