0
Sepetiniz boş.
Ara toplam 0,00
Sepete Git Alışverişe devam et

ANNELER GÜNÜ

ANNELİK, ÂDETA BİR SANAT GİBİDİR…

Ülkemizde her yıl mayıs ayının ikinci pazar günü kutlanan Anneler Günü, özel günler içinde ayrı bir öneme sahiptir. Bu önem, anneliğin insanlığa, çocuklara ve annelere sunduğu muhteşem hediyelerden gelir. İşte, zaman zaman unuttuğumuz bu hediyeleri hatırlamak içindir Anneler Günü… Anne olmanın tek bir tanımını yapmak imkânsızdır ancak biliyoruz ki annelik âdeta bir sanat gibidir. Dünyaya güzellik katan her sanat gibi anne olma sanatı da çok emek, çok sabır ve bolca yaratıcılık ister. Her deneyimle kendinizi biraz daha geliştireceğiniz, yeni yeteneklerinizi keşfedeceğiniz, koşulsuz sevginizden güç alarak cesur adımlar atacağınız, öğretici ve ödüllendirici olan uçsuz bucaksız bir serüvendir annelik…

Annelik serüveni, bir bebeğin doğumuyla birlikte tam anlamıyla başlar. Bebeğinizi kucağınıza aldığınız o ilk andan itibaren, o ana dek sahiplendiğiniz tüm rollere bir yenisi eklenir. Sizin genlerinizi taşısa da sizden farklı ve genetik olarak benzersiz olan, yaşama tutunmak için sevginize ve rehberliğinize ihtiyaç duyan bir çocuk vardır artık hayatınızda… Dünyaya bakışınızı, tüm önceliklerinizi, sorumluluklarınızı, rutinlerinizi ve yaşam şeklinizi tamamen değiştiren bu yeni kimliğe adapte olmak elbette hiç kolay değildir. Anne olunca bilinmezlerle dolu yeni bir serüvene cesaretle adım atmanız ve “daha iyi bir ben” yaratmanız gerektiğini anlarsınız.

Anne olma sanatı mükemmeliyete ulaşmakla ilgili değildir. Hiçbir anne ve hiçbir çocuk mükemmel değildir. Bu sanatta ustalaşmak için mükemmelliği değil her zaman “daha iyiyi” kovalamanız, hem kendinizdeki hem çocuğunuzdaki hataları ve kusurları sabırla kucaklamayı bilmeniz, hatalarınızdan ders alarak pes etmeden mücadele etmeniz, endişe ve korku gibi olumsuz duygularla baş etmeyi öğrenmeniz, empati ve iletişim becerilerinizi geliştirmeniz, koşulsuz sevginin gücünü keşfetmeniz ve anneliğin sunduğu muhteşem hediyelerin farkında olmanız gerekir.

Annelik, çocuğunuza karşı hissettiğiniz tarifi mümkün olmayan harika duyguların yanı sıra pek çok endişeyi ve her aşamasında yeni zorlukları da beraberinde getirir. Özellikle ilk defa anne olan bir kadının “İyi ki anneyim ama ben iyi bir anne miyim? Yeterli bir anne miyim?” veya “Bu zor görevi başarabilir miyim?” gibi soruları kendine sorarak çeşitli endişelere kapılması çok doğaldır. Sadece başlangıçta değil ömür boyu süren annelik serüvenin her aşamasında pek çok keyifli anların yanı sıra zorluklar da vardır. Zaten, zoru başarabileceğinizi keşfetmektir annelik sanatının en büyük hediyelerinden biri. Örneğin, dizlerinizin üzerine çöküp çocuğunuzun gözlerine bakarak onu dikkatle ve sabırla dinlemeyi bilmek bir hediyedir. Çocuğunuz üzgün veya hasta olduğunda çocuksu bir coşkuyla onu neşelendirmeyi veya en zorlu zamanlarda stresinizi yönetmeyi, soğukkanlı bir duruş sergilemeyi ve çocuklarınızın kendilerini güvende hissetmelerini başarmak da bir hediyedir. Anne olarak deneyiminiz arttıkça ve zorlukları aştıkça güçlendiğinizi hissedersiniz… Siz güçlendikçe, hayat daha anlamlı ve daha zengin olur. Siz güçlendikçe, çocuklarınız da güçlenir… Çocuklarınızın güçlendiğini ve cesaretle hayallerinin peşinden gittiğini görmek ise anne olmanın en büyük hediyesidir.

Anne olmak “kendinden vazgeçmek” demek değildir. Kendi hayallerinden tamamen vazgeçen bir anne; mutlu, sabırlı ve güçlü kalmayı başarmakta çok zorlanabilir. Ancak kişisel gelişimine önem veren, kendisiyle barışık olan, iyimserliği ve sürekli öğrenmeyi hayat felsefesi olarak kabullenen bir anne, çocukları için doğru bir rol model olmayı başarabilir.

Her çocuğun bağımsız ve özgür birer birey olduğunun farkında olan, yüreği çocuk sevgisi ile dolu, çocuklarına demokratik değerlerle yaklaşan ve onları “oldukları gibi” sevmeyi başarıp cankulağıyla dinleyen, kendi dehalarını keşfetmeleri için çocuklarına cesaret ve ilham veren, onlara zaman ayıran ve onlarla oyunlar oynayan, fiziksel ve zihinsel olarak sağlıklı bir şekilde gelişmeleri için çocuklarının ihtiyaçlarını doğru zamanda karşılayan her anne, “yeterince iyi” bir annedir. Yeterince iyi olmayı başaran her anne, çocuklarının gözlerinde ve kalplerinde “mükemmel bir annedir”.

Koşulsuz sevgisini ve şefkatini çocuklarından esirgemeyen, her zaman “daha iyi bir anne” olmak için çaba gösteren tüm fedakâr annelerin Anneler Günü kutlu olsun!

Unutmadan söyleyelim, Anneler Günü'nde tüm annelere KidZania girişi hediye!

KidZania’dan sevgilerimizle

Satın Al
Açılış Saatleri
Giriş Ücretleri
Üye Girişi Sepetim