0
Sepetiniz boş.
Ara toplam 0,00
Sepete Git Alışverişe devam et

19 MAYIS

19 MAYIS, BİR GENCİN GÖZÜNDEN DÜNYAYA ÜMİTLE BAKIP YOLA ÇIKMAKTIR!

Atatürk'ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı Kutlu Olsun!

Yeniden bir 19 Mayıs. Bugün, Atatürk'ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı. Atatürk’ün 1938’de gençlere armağan ettiği bu bayram; 19 Mayıs’ın destansı başarı öyküsünü ve cesur ruhunu gençlerle paylaşma, Atatürk’ün gençliğe verdiği değeri hatırlama, kuşaklar arası diyaloğu artırma, genç fikirli olmanın ve gençliğin harikalarını kutlama günü… Her 19 Mayıs’ta olduğu gibi bugün de büyük bir coşkuyla bağımsızlığımızın, gençliğimizin veya içimizde yaşayan o kararlı cesur gencin gücünü sonuna kadar hissedeceğiz.

“Bütün Ümidim Gençliktedir!” Demiş Atatürk…

Atatürk’e göre gençlik, yorulmadan ve pes etmeden; iyimserlikle, cesaretle, hakikatle ve çalışkanlıkla “daha iyi ve daha faydalı olana” ulaşmak için çabalamalıdır. Gençler bunu başarabilirler ve başarmalılar ki büyük emeklerle ve fedakârlıklarla kurulan bağımsız Türkiye Cumhuriyeti, asla geriye gitmeden hep daha iyi bir geleceğe doğru ilerleyebilsin.

Atatürk, gençliğin potansiyelinin ve yaratabileceği harikaların tamamen farkındaydı. Bu yüzden gençliği ümidin kaynağı olarak gördü. Gençliğin gerçek potansiyeline ulaşması için demokratik, bilimsel ve çağdaş bir eğitim anlayışı ile yetiştirilmesine ne denli önem verdiğini her fırsatta dile getirdi: “Gençler, cesaretimizi güçlendiren ve sürdüren sizlersiniz. Siz, almakta olduğunuz terbiye ve kültür ile, insanlık değerinin, vatan sevgisinin en değerli örneği olacaksınız. Gençliği yetiştiriniz. Onlara ilim ve irfanın müspet fikirlerini veriniz. Geleceğin aydınlığına onlarla kavuşacaksınız.”

Gençlik demek aydınlık bir gelecek demekti Atatürk için: “Ey yükselen yeni nesil, gelecek sizindir. Cumhuriyeti biz kurduk; onu yükseltecek ve sürdürecek sizsiniz…”.

Ona göre gençlik, aynı zamanda bir yaşam şekliydi ve bir yaş aralığından daha fazlasını temsil eden geniş bir kavramdı. Gençlik demek enerjik ve yenilikçi olmak, bağımsız ve özgür olmak, bilimsel ve eleştirel düşünmek, adanmışlık, merak ve cesaret demekti… Genç fikirli olmak, dünyayı yakından takip etmek, korkulara ve engellere rağmen cesaretle yola çıkmak, yeniliklere ve çağdaş fikirlere açık olmak Atatürk’ün yaşam felsefesiydi. Bir gencin gözlerinden dünyaya ümitle bakmayı başardı Atatürk ve 1919 yılının 19 Mayıs’ında, tam 103 yıl önce bugün, içindeki gencin verdiği güçle halkımızın ve en çok da gençlerimizin geleceğini aydınlatan o ilk adımı attı… Genç fikirlerle, gençlik ve gelecek için harika bir yola çıktı 19 Mayıs’ta. İşte bu yüzden, 19 Mayıs gençliğin bayramıdır.

19 Mayıs, Gençlere Cesareti Anlatan Gerçek Bir Öyküdür…

16 Mayıs 1919’da Beşiktaş’taki Bandırma Vapuru ile Samsun’a hareket ederken bir hayali vardı Atatürk’ün… O; Birinci Dünya Savaşı’nın yarattığı yaraları henüz saramamış, çok kayıplar vermiş, yorgun düşmüş, kederli ve yoksul bir halkı “Tam bağımsız bir Türk Devleti” kurmak için birlikte mücadele etmeye ikna etmek istiyordu. 19 Mayıs’ta Samsun’a adım attı ve bu adım, halkımızın Atatürk’ün önderliğinde bağımsız ve daha güçlü bir geleceğe attığı ilk adım oldu…

Gerçekleşmesi zor gibi gözükse de Atatürk’ün hak ve hakkaniyet uğruna yola çıktığı bu hayal gerçekçiydi. Gerek toplumsal gerek bireysel olarak bağımsızlıktan ve özgürlükten uzak bir yaşam sürmek, çocuklarımızın ve gençlerimizin karanlık bir geleceğe sürüklenmelerine seyirci kalmak kabul edilemezdi. Halkımız da kabul etmedi, özgürlüğü ve onurlu bir yaşamı seçerek Atatürk’ün izinden gitti. Kurtuluş Savaşı’nda birlik içinde ve büyük bir inançla mücadele etti. Aydınlık bir gelecek uğruna 19 Mayıs’ta ilk adımı atılan bu bağımsızlık mücadelesi, iki büyük zaferle sonuçlandı. Topraklarımız emperyalist işgalcilerden kurtulurken halkımız da demokratik bir cumhuriyet düzenine kavuştu. Destansı bir askeri zafer ve ardından büyük emeklerle kurulan Türkiye Cumhuriyeti, cesaretle ve kararlılıkla onurlu bir yaşam için atılan “tek bir adımın” ne büyük adımlara dönüşebildiğini ve doğru bir amaç uğruna birlikte mücadele eden cesur insanları engelleyebilecek hiçbir gücün olmadığını herkese kanıtlar nitelikteydi.

İlham verici bir cesaret öyküsüdür 19 Mayıs. Gençlere; bağımsızlığın vazgeçilmez bir değer olduğunu, hayallerine giden yolları akıllıca planladıklarında bu hayallerin gerçek olabileceğini ve en zor koşullarda bile birlik olup çok güçlü olabileceklerini anlatan gerçek bir öykü…

Bugünün Gençleri Ne İstiyor?

UNICEF ve Gallup'un yayınladığı yeni bir uluslararası ankete göre gençlerin büyük bir çoğunluğu; dünyayı yetişkinlerin kasvetli merceğinden görmeyi reddediyorlar. Onlar bu iyimserliklerini gerçekçi bir çizgide yaşıyorlar ve bir yandan da pek çok konuda kaygılanıyorlar. UNICEF Genel Direktörü Henrietta Fore: “Eski nesillerle karşılaştırıldığında, bugünün gençleri daha umutlu, daha küresel bir bakış açısına sahip ve dünyayı daha iyi bir yer haline getirme konusunda kararlı. Günümüz gençleri gelecek kaygısı taşıyor ama kendilerini çözümün bir parçası olarak görüyorlar.” Gençler, iklim değişikliği konusunda oldukça kaygılanıyorlar. Bu konuda harekete geçmek için sabırsızlar. Sosyal medya aracılığıyla tükettikleri bilgilere şüpheli yaklaşıyorlar. Bir yandan da depresyon ve kaygı duygularıyla mücadele ediyorlar. Gençlerin kendilerini dünya vatandaşı olarak görme ve Kovid-19 salgını gibi tehditlerle mücadele etmek için uluslararası iş birliği yaklaşımlarını destekleme ihtimalleri yetişkinlere nazaran daha yüksek. Toplumdan topluma ayrıntılar değişkenlik gösterse de bugünün gençliği dünyayı daha iyi bir yere dönüştürmek istiyor. Bu konuda onlara yardımcı olabiliriz…

19 Mayıs, Gençlere İnanmaktır ve Onlar İçin Çabalamaktır!

“Hayatta tam mutluluk ve esenlik ancak gelecek kuşakların şerefi, varlığı, esenliği için çalışmakta bulunabilir.” demiş Ulu Önder Atatürk. Bir gence hayata en iyi şekilde hazırlanması ve gelecekte faydalı bir bireye dönüşmesi için destek olmaktan, hayallerine giden yolda ona ilham ve cesaret vermekten daha mutluluk verici ve daha faydalı ne olabilir ki? Öncüsü veya parçası olduğumuz bir girişimin, çocuklarımızın ve gençlerimizin hem bugününe hem geleceğine katkı sunacağını bilerek çalışmak, tıpkı Atatürk’ün de dediği gibi büyük bir mutluluktur bizce de… Gençler, harika fikirler üretebilirler. Gelecek demek gençlik demekse gençlerin önündeki tüm engelleri kaldırmak için daha çok çaba gösterebiliriz ve onlara yaratıcı fikirlerini keşfetmeleri, kendilerini özgürce ifade etmeleri ve potansiyellerini geliştirmeleri için daha çok fırsat sunabiliriz.

Yaşasın gençlik, Yaşasın 19 Mayıs ruhu!

19 Mayıs Atatürk'ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı kutlu olsun!

KidZania’dan sevgilerimizle

Satın Al
Açılış Saatleri
Giriş Ücretleri
Üye Girişi Sepetim